Akcia pre najrýchlejších!

Akcia pre najrýchlejších!

Spoločnosť Wizzair pripravila akciové letenky na trasu Budapešť – Sofia. V termíne od 12. do 15. mája môžete do Bulharska letieť od 37 eur spiatočne a 10. až 15. mája vás spiatočná letenka na tej istej trase vide len 48 eur. Ak si budete chcieť Sofiu vychutnať v letných mesiacoch, najlacnejšie lety sú v júli. Vtedy sa ceny spiatočných leteniek pohybujú od 50 eur vyššie. V auguste sa ceny držia nad 170timi eurami.

Aj napriek tomu, že sa hlavné mesto Bulharska nachádza vo vnútrozemí, ak si vyberiete na jeho návštevu termín v máji, nebudete ľutovať. Práve toto je totiž ideálny čas na spoznávanie mesta bez toho aby ste sa mordovali v  horúčavách. Mesto sa nachádza v západnej časti krajiny, v kotline Sofijska kotlovina, približne 50 km od hraníc so Srbskom. Pôvodne zaberalo mesto len malé územie v južnej časti kotliny, postupne sa rozrástlo na jej veľkú časť. Niektoré mestské časti sa nachádzajú v nadmorskej výške až 700 m n. m., čo zo Sofie robí najvyššie položené hlavné mesto v Európe (ak nerátame horské miništáty). Motto mesta je „raste no ne stare“ v preklade „rastie, ale nestarne“. Nie len mesto ale celkovo Bulharsko vás prekvapí mnohými odlišnými zvykmi. Pred vstupom do krajiny by ste si mali zaobstarať slovník s bulharskou abecedou. Ten sa vám istotne zíde v prípade, že neovládate cyriliku. Nezabudnite tiež, že v krajine je súhlas znázornení presne naopak ako u nás. Ak budete kývať hlavou, že niečo nechcete, obyvatelia  si to vyložia presne naopak. Tak teda kývanie hlavou zhora nadol znamená “nie” a krútenie hlavou zboka nabok znamená “áno”. A čo teda vidieť  v tomto meste?

  • Katedrálu Alexandra Nevského – stavba bola postavená v 19. storočí. Ide asi o najpôsobivejšiu stavbu v meste. Charakteristická je ornamentálnosťou a pozlátenými kupolami.
  • Ulica Vitoša – ide o pešiu zónu plnú barov, reštaurácií a obchodov. Pri prezeraní výkladov a vychutnávaní kávy vás bude doprevádzať výhľad na vrch Vitaš.
  • Turecké kúpele. Miesto na oddych a relaxáciu. Pri kúpeľoch sa nachádza termálny prameň, odkiaľ si môžete načerpať vodu. Taktiež je tu jediná synagóga v meste.
  • Carrusel club – miesto kde si prídu na svoje milovníci nočného života a zábavy. Ak si chcete teda zatancovať a ochutnať Rakiju, toto miesto je nato stvorené.
  • Vrch Vitoša – miesto kde sa dá v zime lyžovať a počas teplých mesiacoch chodiť na turistiku. Na jeho úpätí blízko vilovej štvrte sa nachádza bulharský historický poklad, kostol Bojana z 11. storočia.
  • Park oslobodenia a Borisov park. Miesta na prechádzky, behanie prípadne leňošenie na tráve. V malej vonkajšej krčme si vychutnajte bulharské pivo a pokochajte sa prostredím.
  • Archeologické múzeum – najstaršie múzeum v Bulharsku umiestnené v bývalej mešite. Múzeum je rozdelené do 5 sál. Pri návšteve si dajte pozor na alarm, ktorý je pri každej vitríne a začne signalizovať v prípade, že sa ku pamiatke priblížite na menej ako pol metra. V múzeu sa oboznámite s históriou, ale uvidíte aj zlaté sochy, artefakty a množstvo iných zaujímavých vecí.